Synes du det er vanskelig å tyde disse vanlige forkortelsene innen hudpleie? Her forklarer vi forskjellen mellom SLS og SLES, og avslører hvorfor alle dusjsåper og sjampoer fra Green People er uten både SLS og SLES.
Hva er SLS og hvorfor unngår vi det?
SLS står for sodium lauryl sulphate og tilsettes vanligvis i skummende hudpleieprodukter som sjampo, barbergele, tannkrem og dusjsåpe for å hjelpe dem med å skumme.
Når SLS blandes med vann, skapes det mye skum som kan bidra til å løfte smuss og urenheter fra huden og hodebunnen. Det er også en relativt billig ingrediens og kan hjelpe kosmetikkprodusenter med å holde prisene på produktene sine lave. Dessverre er det en kjent hudirritant.
Hva er SLES og hvorfor unngår vi det?
SLES står for sodium laureth sulphate og er et annet syntetisk skummemiddel. Det produseres når SLS gjennomgår en prosess som kalles etoksylering. Denne prosessen bidrar til å gjøre SLS mer vannløselig og mindre irriterende for huden, men det kan ved et uhell bli kontaminert med et kjemikalie som heter 1,4-dioksan.
Kjøp sjampo uten SLS og SLES
For å sikre at våre økologiske sjampoer uten SLS og SLES er skånsomme og trygge for huden din samtidig som de renser håret, lager vi dem med svært milde skummidler utvunnet fra kokos og mais, samt beroligende Aloe Vera.
Se flere sjampoer uten sodium lauryl sulphate og parabener.
Kjøp dusjsåpe uten SLS og SLES
Her er et utvalg av våre kroppspleieprodukter uten SLS:
Se alle dusjsåper uten SLS nå.
Hva er alternativet til SLS og SLES?
SLS og SLES er ikke de eneste ingrediensene som kan hjelpe pleieprodukter med å skumme. For å få vårt utvalg av økologiske dusjsåper og økologiske sjampoer til å skumme, bruker vi milde, plantevaskede skummidler utvunnet fra Yucca og kokos.
Yucca er egnet for sensitiv hud, har en beroligende effekt på huden og inneholder naturlige saponiner som øker de skummende egenskapene til sjampo og dusjsåpe.
Fordelen med å bruke det kokosbaserte skummiddelet Sodium coco sulfate (SCS) i stedet for SLS er at det har en større molekylvekt, slik at det ikke kan trenge inn i huden og irritere levende celler under overflaten.
Det spesielle med våre skummende økologiske ansiktsvasker og vår Organic Children Quick Clean Hand Foam er at vi ikke trenger å tilsette noen skummidler for å få dem til å skumme! I stedet bruker vi en smart pumpe som lager skum idet den trekker væsken gjennom emballasjen.
Vil du vite mer om våre sjampoer uten SLS og SLES eller hudpleie? Vårt kundeserviceteam hjelper deg gjerne med å velge de beste økologiske produktene for din hud og kan kontaktes på 01403 740350.